US Open 2021: Niculescu şi Ruse, în turul al doilea la dublu feminin

Monica Niculescu și Gabriela Ruse s-a calificat în runda a doua a probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce au dispus de cuplul Polona Hercog (Slovenia)/Anastasija Sevastova (Letonia) cu 6-1, 5-7, 7-5, joi, la New York.

Româncele au obţinut victoria după două ore şi 38 de minute de joc efectiv, după ce partida a fost întreruptă miercuri, la scorul de 3-2 pentru Hercog/Sevastova în setul secund.

Niculescu şi Ruse şi-au asigurat un cec de 34.000 de dolari şi 130 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în turul secund cu câştigătoarele dintre perechea cehă Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, favoritele numărul doi, şi cuplul Magda Linette (Polonia)/Bernarda Pera (SUA).