Uniunea Cineaștilor din România a anunțat nominalizările pentru Gala UCIN

Din 1972, Uniunea Cineaștilor a început să decerneze anual premii, prin intermediul galelor ce recompensează cele mai bune performanțe cinematografice ale anului anterior. Anul acesta, Gala Premiilor UCIN se va desfășura luni, 24 aprilie, la Sala Studio a Teatrului Național București, de la ora 18.

În urma înscrierilor, desfășurate în perioada 9-27 februarie, juriul, alcătuit din criticii și istoricii de film Dana Duma, Cristina Corciovescu, Marilena Ilieșiu, Magda Mihăilesc și Mihai Fulger, a selectat producțiile nominalizate la Gala Premiilor UCIN 2017.

Nominalizările pentru Gala Premiilor UCIN 2017

1. Marele Premiu și Trofeul Uniunii Cineaștilor:
Sieranevada — regia Cristi Puiu
Ilegitim — regia Adrian Sitaru
Două lozuri — regia Paul Negoescu

2. Premiul Special al Juriului:
Câini — regia Bogdan Mirică
Inimi cicatrizate — regia Radu Jude
Orizont — regia Marian Crișan

3. Premiul pentru regie:
Cristi Puiu pentru filmul Sieranevada
Adrian Sitaru pentru filmul Ilegitim
Marian Crișan pentru filmul Orizont

4. Premiul pentru scenariu:
Cristi Puiu pentru filmul Sieranevada
Bogdan Mirică pentru filmul Câini
Paul Negoescu pentru filmul Două lozuri

5. Premiul pentru imagine:
Barbu Bălășoiu pentru imaginea filmului Sieranevada
Marius Panduru pentru imaginea filmului Inimi cicatrizate
Andrei Butică pentru imaginea filmului Câini

6. Premiul pentru costume:
Dana Păpăruz pentru costumele filmului Inimi cicatrizate
Mălina Ionescu pentru costumele filmului Două lozuri
Maria Pitea pentru costumele filmului Afacerea Est

7. Premiul pentru decor:
Cristian Niculescu pentru decorurile filmului Inimi cicatrizate
Augustina Stanciu pentru decorurile filmului Câini
Cristina Barbu pentru decorurile filmului Sieranevada

8. Premiul pentru interpretare feminină:
Medeea Marinescu pentru rolul Monica din filmul 03.BYPASS
Rodica Lazăr pentru rolul Andra din filmul Orizont
Dana Dogaru pentru rolul Nușa din filmul Sieranevada

9. Premiul pentru interpretare masculină ‘Geo Barton’:
Gheorghe Visu pentru rolul Hogaș din filmul Câini
Mimi Brănescu pentru rolul Lary din filmul Sieranevada
Andras Hatházi pentru rolul Lucian din filmul Orizont

10. Premiul pentru interpretare feminină — rol secundar:
Ana Ciontea pentru rolul Ofelia din filmul Sieranevada
Cătălina Moga pentru rolul Laura din filmul Sieranevada
Viorica Geantă Chelbea pentru rolul Mătăsica din filmul Miracolul din Tekir

11. Premiul pentru interpretare masculină — rol secundar:
Sorin Medeleni pentru rolul Tony din filmul Sieranevada
Vlad Ivanov pentru rolul Samir din filmul Câini
Bogdan Zsolt pentru rolul Zoli in filmul Orizont

12. Premiul pentru montaj
Letiția Ștefănescu, Ciprian Cimpoi, Iulia Mureșan pentru filmul Sieranevada
Roxana Szel pentru filmul Câini
Mircea Olteanu,Theo Lichtenberger pentru filmul Ilegitim

13. Premiul pentru coloana sonoră:
Jean Paul Bernard, Filip Mureșan, Cristophe Vingtrinier pentru filmul Sieranevada
Sam Cohen, Sebastiam Zsemlye pentru filmul Câini
Ioan Filip, Dan Ștefan Rucăreanu pentru filmul Ilegitim

14. Premiul pentru muzică originală:
Cristian Lolea pentru filmul Orizont
Mircea Florian pentru filmul 03.BYPASS
Flora Pop, Alin Zăbrăuțeanu pentru filmul Două lozuri

15. Premiul pentru scurt metraj de ficțiune:
4:15 P.M. Sfârșitul lumii, regia Gabi Virginia Șarga, Cătălin Rotaru
Proiecționistul, regia Norbert Fodor
Mă cheamă Costin, regia Radu Potcoavă

16. Premiul pentru film documentar de lung și scurt metraj:
Varză, cartofi și alți demoni, regia Șerban Georgescu
Doar o răsuflare, regia Monica Lăzurean Gorgan
Dan Perjovschi — Drumul, regia Liviu Varlam

17. Premiul pentru film de animație:
Skateboarding is not a crime, regia Cristian Radu
Mamă, tată, vreau să vă spun ceva, regia Paul Mureșan

18 .Premiul pentru film de televiziune:
Un film mai puțin vesel, mai mult trist, poetic și sfătos — regia Cornel Mihalache
Adevăruri despre trecut—Familia Jagolea — regia Raluca Rogojină
România din spatele frontului — regia Ruxandra Țuchel

19. Premiul de debut Opera Prima ‘Alexandru Tatos’:
Bogdan Mirică pentru filmul Câini
Catrinel Dănăiață pentru filmul Dublu

20. Premiul pentru machiaj:
Bianca Boeroiu pentru filmul Inimi cicatrizate
Gabriela Crețan pentru filmul Câini
Ana Radu și Gina Dan pentru filmul Două lozuri

21. Premiul pentru cea mai bună cascadorie
Nu s-au făcut nominalizări





Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS