Confidenţialitate


UNITER avertizează că teatrele de repertoriu riscă să fie desființate după reorganizarea Teatrului Municipal Focșani. Ioana Ginghină:  „Teatrul de proiect înseamnă și «pot să fur mai mult»” | AUDIO


UNITER avertizează că teatrele de repertoriu riscă să fie desființate după reorganizarea Teatrului Municipal Focșani. Ioana Ginghină:  „Teatrul de proiect înseamnă și «pot să fur mai mult»” | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Uniunea Teatrală din România a publicat o scrisoare deschisă prin care avertizează că teatrele „de repertoriu” ar urma să fie desființate. Reacția vine după ce Consiliul Local Focșani a decis să concedieze actorii de la Teatrul Municipal, iar instituția să funcționeze doar cu teatru de proiect, adică ocazional.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

La Focșani, autoritățile au decis reorganizarea Teatrului Municipal: vor fi reduse posturile prin desființarea trupei permanente de actori. De acum, spectacolele vor fi făcute doar ocazional, cu actori aleși de oriunde.

Vicepreședinta Federației Teatrelor Metropolitane, Ioana Ginghină: „Calitatea unui spectacol va fi mult mai proastă”

Vicepreședinta Federației Teatrelor Metropolitane, Ioana Ginghină, care este și actriță, s-a declarat revoltată de decizia autorităților din Focșani.

Teatrul de proiect înseamnă și «pot să fur mai mult». De ce? Pentru că eu pot să-mi fac gașca mea de oameni cu care să lucrez, adică nu mai am oamenii care sunt deja în teatru. Eu aduc tot timpul ce oameni îmi convine să aduc în teatru și îi plătesc mai mult, de fapt, pentru că noi, având salarii, noi fiind angajați și având salarii, avem niște salarii care nu sunt nici mici, nici mari”, ne-a declarat vicepreședinta Federației Teatrelor Metropolitane, Ioana Ginghină.

UNITER a precizat că aceeași decizie ar urma să fie luată și de autoritățile din Buzău și Râmnicu Vâlcea:

„Că aici e nebunia. Noi prin teatru și prin cultură, în general, educăm. Atunci educația va scădea, adică calitatea unui spectacol va fi mult mai proastă”, a spus Ioana Ginghină.

Primarul din Focșani, Cristi Valentin Mihăilă, susține că oricum teatrul funcționa în ultimii ani pe colaborări externe și spectacole cu invitați, adică teatrul de proiecte, care ar fi o formulă mai flexibilă și mai ieftină.


Ultimele stiri
Iranul și Omanul negociază redeschiderea Strâmtorii Ormuz. Navele ar putea plăti o taxă de tranzit | AUDIO

Motanul Mișu, pierdut pe Aeroportul din Bruxelles, s-a întors acasă după 17 zile | AUDIO

Coreea de Sud: pentru prima dată, la Seul, a fost emisă o alertă de caniculă severă

Bărbat din Vâlcea, arestat după ce și-a aruncat câinele de la etajul patru al unui bloc | AUDIO

Nicușor Dan a promulgat legea privind criza de pe piața carburanților și legea care prelungește termenul de achiziție…

Franța: trei reactoare nucleare au fost oprite din cauza temperaturilor extreme

Peste 150 de migranți care voiau să ajungă în Marea Britanie, salvați după ce ambarcațiunea cu care încercau…

Incendiul izbucnit într-un apartament din Sectorul 3 al Capitalei a fost lichidat. O persoană a fost transportată la…

Apple contestă în instanță cererea guvernului britanic de a avea acces la datele securizate ale utilizatorilor din Regatul…

Trei leoaice au murit din cauza caniculei la o grădină zoologică din Tokyo. Alte exemplare sunt monitorizate de…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează