Confidenţialitate


Ucraina discută cu România pentru a-și exporta produsele agricole prin portul Constanța | AUDIO


Ucraina discută cu România pentru a-și exporta produsele agricole prin portul Constanța | AUDIO

Ucraina și-ar putea exporta producția agricolă prin portul Constanța. Oficialii ucraineni au anunțat că poartă discuții cu România pe această temă.

Trupele ruse au blocat porturile ucrainene iar exporturile sunt în blocaj.

În acest context, ministerul ucraienean al agriculturii – citat de agenția de știri Reuters, spune că discută cu România pentru a-și exporta produsele agricole prin portul Constanța.

Ucraina este unul dintre pricipalii exportatori mondiali de cereale și uleiuri vegetale.

Ministerul Agriculturii de la Kiev anunță că Ucraina are suficiente stocuri pentru a-și satisface nevoile alimentare timp de doi ani, însă va pierde 1,5 miliarde dolari pe lună din cauza invaziei.

De altfel, oficialii de la Kiev au mai spus că producția Ucrainei ar putea fi încetinită în acest an tot din cauza războiului.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Hidrologii au emis o avertizare de cod galben de inundații, valabilă pentru râuri din 16 județe | Ilfov,…

Autoritățile din Râmnicu Vâlcea au majorat taxele pentru concesionarea locurilor de veci și întreținerea cimitirelor

Primarul orașului Nădlac propune comasarea cu două comune, dar edilii din Șeitin și Peregu Mare sunt reticenți

Vâlcea: Drumul spre stațiunea Vârful lui Roman a fost închis, din cauza ninsorilor abundente | VIDEO

Rebelii Houthi din Yemen s-au alăturat războiului din Orientul Mijlociu | 12 soldați americani răniți după un atac…

Ora Pământului/ Iluminatul la Palatul Parlamentului oprit sâmbătă seară

Ninge în zona de nord a a județului Gorj, unde statul de zăpadă a ajuns la 35 de…

Politehnica Bucureşti organizează, sâmbătă, examen de preadmitere

ANM: Vânt puternic şi ploi în întreaga ţară, în zilele următoare; la munte se depune strat consistent de…

Marco Rubio: Operațiunea SUA în Iran se va încheia în câteva săptămâni. Nu este nevoie de intervenție terestră