UCL: Real Madrid si Borussia Dortmund, primele calificate in optimi

Aseara, Real Madrid a trecut cu 1-0 de FC Liverpool, gol marcat in prima repriza de Benzema. In celalalt meci din grupa Ludogorets Razgrad a fost demolata la Basel, 4-0 pentru elvetieni dupa ce Cosmin Moti a iesit accidentat in minutul 20. Lupta pentru locul doi ramane deschisa – Basel are 6 puncte, Liverpool si Ludogorets cate 3.

Chiar daca in Bundesliga traverseaza o criza profunda, cu 5 infrangeri la rand ce au dus-o pe penultimul loc in clasament, Borussia Dortmund defileaza in Liga Campionilor. A invins-o cu 4-1 pe Galatasaray si are golaveraj 13-1. Surpriza s-a produs la Londra unde Arsenal a condus-o cu 3-0 in minutul 60 pe Anderlecht dar meciul s-a incheiat la egalitate, 3-3. Oricum tunarii au 5 puncte avans si sunt si ei ca si calificati.

Meci spectaculos si in grupa A: Juventus Torino s-a impus cu 3-2 in fata lui Olympiakos Pireu. A fost 1-1 la pauza, grecii au trecut in avantaj in minutul 61 dar liderul din Il Calcio a revenit instantaneu si a marcat de doua ori in doua minute, 64, 65. Vidal a ratat un penalty in prelungiri. Atletico Madrid si-a facut treaba la Malmo, 2-0 si conduce grupa cu 9 puncte, urmata de Juve si Olympiakos cu cate 6.

In fine, Bayer Leverkussen s-a detasat in cea mai echilibrata grupa a editiei dupa ce s-a impus cu 2-1 in deplasare la Zenit St Petersburg. Benfica Lisabona a invins-o intre timp pe AS Monaco, 1-0.

Nemtii au 9 puncte, monegascii 5 iar Benfica si Zenit cate 4.