Tibi Ușeriu a încheiat pe poziția a doua ultramaratonul Yukon Arctic Ultra. Doar el și un alt concurent au încheiat cursa

Tibi Ușeriu a terminat, joi seara, ultramaratonul Yukon Arctic Ultra 2020, desfășurat în Canada. Românul a trecut linia de sosire al doilea, la capătul unei curse care a durat șapte zile.

Tibi și elvețianul Fabian Imfeld sunt singurii concurenți care au reușit să ajungă la final, dintre cei peste 20 care au luat startul.

Sportivul român a acuzat probleme cu stomacul și a suferit, după primele patru zile ale concursului, o degerătură la picior.

Anul trecut, tot din cauza unor probleme medicale, Tibi Ușeriu a fost nevoit să abandoneze cursa. El a mers aproximativ 100 de kilometri în 24 de ore la temperaturi de -38 de grade Celsius, iar, la a doua oprire, medicii care i-au făcut controlul de rutină l-au anunţat că trebuie să se retragă. A fost transportat cu elicopterul la spitalul din Whitehorse, Canada, pentru îngrijiri de specialitate, pentru că avea degerături.

Tibi Ușeriu este singurul maratonist român care a participat la Yukon Arctic Ultra, unul dintre cele mai grele de pe planetă care se desfășoară în Canada, într-o zonă sălbatică, la temperaturi care pot ajunge până la – 50 de grade Celsius.