Confidenţialitate


Tablouri semnate de Picasso și Grigorescu, din colecția fostului ministru de Finanțe, Darius Vâlcov, scoase la licitație. De la ce sumă pornește cea mai scumpă operă de artă  | GALERIE FOTO


Tablouri semnate de Picasso și Grigorescu, din colecția fostului ministru de Finanțe, Darius Vâlcov, scoase la licitație. De la ce sumă pornește cea mai scumpă operă de artă  | GALERIE FOTO

Sursa foto: Asociația Comercianților de Opere de Artă din România

ANAF îl execută silit pe fostul ministru PSD de Finanțe, Darius Vâlcov: sunt scoase la licitație tablouri Picasso și Grigorescu din colecția sa personală, pentru a recupera prejudiciul. Fostul oficial a fost condamnat definitiv la șase ani de închisoare, iar ANAF încearcă să recupereze o parte din cele șase milioane de lei datorate de Darius Vâlcov. Cea mai scumpă operă de artă din licitație are prețul de pornire de 50.000 de euro.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Scenă de coridă” de Pablo Picasso este una dintre lucrările din colecția personală a lui Darius Vâlcov scoase la licitație pentru recuperarea prejudiciului. Prețul de pornire este de 8.000 de euro.

Licitația include și două opere de artă ale marelui pictor român, Nicolae Grigorescu „Car cu boi, pe cale de dimineață” – ce pornește de la prețul de 40.000 de euro – și „Car cu boi, la asfințit”.. o lucrare mai rară, cu preț de pornire de 50.000 de euro.

Darius Vâlcov a fost condamnat definitiv în 2023 la șase ani de închisoare pentru trafic de influență și spălarea banilor în „Dosarul tablourilor”. Anul trecut, pedeapsa a fost redusă cu un an, iar fostul ministru trebuie să achite prejudiciul în valoare de 6,2 milioane de lei.


Ultimele stiri
Gorj. Peste 800 de oi ale unui fermier vor fi eutanasiate după ce au fost confirmate cu variolă…

CE Natație. David Popovici ajunge în semifinalele probei de 100 metri liber cu cel mai bun timp

Centrala de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat după ce Dunărea a scăzut cu încă 3 centimetri

Cutremur Columbia: Peste 130 de oameni și-au pierdut viața, aproape 500 au fost răniți | AUDIO

Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…

Columbia: Cel puțin 50 de oameni au murit după ce un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit vestul…

Președintele interimar al CNA, după incidentul de la Cluj: „Instituțiile din România ar trebui să se comporte în…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează