Confidenţialitate


Summit important la Bruxelles: 27 de șefi de stat vor discuta joi și vineri despre repartizarea posturilor de vârf din cadrul UE | AUDIO


Summit important la Bruxelles: 27 de șefi de stat vor discuta joi și vineri despre repartizarea posturilor de vârf din cadrul UE | AUDIO

Reuniune importantă a liderilor europeni la Bruxelles. Astăzi și mâine cei 27 vor discuta despre repartizarea posturilor de vârf în cadrul Uniunii Europene în urma alegerilor. Actuala șefă a Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, ar urma să fie validată pentru un nou mandat în fruntea instituției.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

27 de șefi de stat și guvern participă la la reuniunea Consiliului European de la Bruxelles. Pe agendă se numără aprobarea viitorilor șefi ai instituțiilor cheie din cadrul Uniunii. Astfel, Ursula von der Leyen ar urma să devină pentru a doua oară șefa Comisiei Europene. S-ar fi convenit și că portughezul Antonio Costa va ocupa funcția de președinte al Consiliului European, iar premierul Estoniei, Kaja Kallas, va prelua postul de Înalt reprezentant pentru acţiune externă şi politica de securitate.

Șefa guvernului italian, ultraconservatoarea Giorgia Meloni a reclamat că a fost lăsată în afara negocierilor pentru repartizarea funcțiilor care au avut loc într-un cadru informal.

„Există persoane care susțin că cetățenii nu sunt suficient de înțelepți pentru a lua anumite decizii și că oligarhia este singura formă acceptabilă de democrație, dar eu nu sunt de acord”- a spus Meloni în fața Parlamentului italian.

Liderii vor să ajungă rapid la o decizie, din cauza ”incertitudinii” alegerilor din Franţa, a declarat o sursă pentru France Press.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Ursula von der Leyen, nominalizată pentru încă un mandat în postul de președintă a Comisiei Europene | AUDIO


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…