Suedia și Turcia au fost eliminate la Euro 2016

Naționala Suediei a ratat calificarea în optimile Campionatului European de Fotbal, după ce a pierdut cu 0-1 în fața Belgiei, în ultima etapă a Grupei E.

Meciul s-a jucat la Nisa, iar golul a fost marcat de Nainggolan în minutul 84. A fost ultimul meci la prima reprezentativă pentru Zlatan Ibrahimovici, care și-a anunțat retragerea din echipa Suediei.

Belgienii vor întâlni acum Ungaria, duminică, la Toulouse. În clasamentul grupei, Belgia a terminat pe locul al 2-lea, după Italia, ambele cu 6 puncte, iar pe locul al 3-lea s-a clasat Irlanda, care i-a învins pe italieni cu 1-0 la Lille. Golul a fost înscris de Brady în minutul 85, iar partida a fost arbitrată de brigada română condusă la centru de Ovidiu Hațegan.

Irlandezii vor înfrunta Franța, tot duminică, la Lyon. Turcia a rămas pe locul al 4-lea, cu un singur punct și părăsește Euro 2016.