Steaua – Schalke 0-3

Mai mult, cealalta echipa pe care ros-albastri si-au propus sa o depaseasca, FC Basel, a furnizat surpriza rundei: a castigat cu 2-1 pe terenul lui Chelsea Londra.

In Germania, Steaua a jucat de la egal la egal cu Schalke pana in 67, cand la o centrare in diagonala a lui Uchida, Tatarusanu si Szukala nu s-au inteles iar mingea a intrat stupid in poarta. Nemtii au mai marcat apoi de doua ori in urmatorul sfert de ora prin temutii Boateng si Draxler. In plus, Laurentiu Reghecampf, care implineste astazi 38 de ani a fost nevoit sa schimbe fortat dupa ce Tatu s-a accidentat la doar cateva minute de la intararea pe teren iar Adi Popa a iesit si el lovit in minutul 86 cand antrenorul epuizase inlocuirile.

Reghecampf a acuzat la final greseala copilareasca de la primul gol iar Szukala a explicat ca s-a temut sa loveasca acea minge tocmai pentru a nu o trimite in propria-i poarta.

Urmeaza peste doua saptamani la Bucuresti confruntarea cu Chelsea , care are mare nevoie de victorie dupa esecul suferit aseara cu Basel. Englezii au deschis scorul chiar inainte de pauza, prin Oscar insa elvetienii au intors rezultatul pana in minutul 81, marcatori Salah si Streller.