Steaua s-a calificat in play-off-ul Ligii Campionilor

Steaua a ajuns la un singur pas de grupele Champions League. Campioana Romaniei s-a calificat miercuri in play-off, invingand-o cu 2 la 1 pe Aktobe, cu care remizase: 2-2 in tur in Kazahstan.

In fata a 25.000 de suporteri pe ‘Arena Nationala’, ‘ros-albastrii’ si-au impus ritmul din start si Chipciu a deschis scorul in minutul 3. La pauza s-a intrat cu 2-0 dupa reusita lui Stanciu din minutul 39.

Oaspetii au jucat in 10 din minutul 56 cand Logvinenko a primit al 2-lea cartonas galben, dar au reusit sa marcheze golul de onoare pe final, la o deviere a lui Filip in poarta lui Arlauskis – care a avut din nou cateva interventii salvatoare. Victoria a fost umbrita de accidentarile lui Lucian Sanmartean – care a iesit din minutul 12, acuzand dureri in urma unei lovituri in piept si Stanciu – schimbat imediat dupa inceputul reprizei a 2-a. Tragerea la sorti pentru play-off-ul Ligii Campionilor are loc vineri.