Steaua – Poli Iași: 1-1 în Liga 1

Steaua n-a reușit decât un rezultat de egalitate: 1-1 cu CSM Poli Iași în restanța din prima etapă a Ligii 1. Pe “Arena Națională” aproape goală, “roș-albaștrii” au deschis scorul în minutul 20 prin Vâlceanu, după faza la care au colaborat De Amorim, Momcilovici și Boldrin. În minutul 42 a venit însă egalarea, dintr-un șut de la distanță al lui Bole, respins greșit în plasă de portarul Niță. Steliștii au jucat din minutul 57 cu un om mai puțin, după ce Onțel a primit direct cartonaș roșu, pentru un atac dur la Ionuț Voiciu.

Vicecampioana rămâne pe primul loc cu 14 puncte, Iașul urcând pe poziția a 5-a cu 9 puncte. Antrenorul Stelei nu s-a putut baza însă pe 10 fotbaliști la acest meci – Toșca, Filip, Golubovici și Pintilii au probleme medicale, Enache, Achim și Adi Popa sunt la convocați la lot pentru partida cu Muntenegru – iar Ovidiu Popescu, Tănase și Tudorie au fost chemați la naționala de tineret. Deasemenea – Hamroun și Vali Cojocaru au fost transferați.