Steaua – FC Brasov 3-0

Aseara in Ghencea, Latovlevici a deschis scorul inainte de pauza iar apoi au marcat Chipciu si Szukala. Stanciu a ratat un penalty iar fostul rapidist Marius Constantin a fost eliminat in minutul 84 pe motiv ca a facut gesturi obsene spre suporterii stelisti care il injurau.

Ros-albastri isi pastreaza avansul de 9 puncte fata de Astra si 10 fata de Petrolul, care a trecut tot cu 3-0 de FC Botosani. Adrian Mutu a marcat primul gol de la intoarcerea in Liga Intai – a transformat o lovitura de pedeapsa. Din penalty a inscris si capitanul Petrolului, Lucian Marinescu, revenit pe teren in ultimele 10 minute dupa aproape un an de absenta cauzata de o accidentare.

In fine, Corona Brasov a retrogradat matematic, invinsa pe teren propriu cu 4-0 de Viitorul care pastreaza astfel sperante de salvare, fiind cu doar doua puncte sub linie. De mentionat ca echipa lui Hagi a ratat si doua lovituri de la 11 metri in meciul de aseara.