Steaua, avantajata de rezultatele etapei a 13-a

Petrolul Ploiesti a remizat 0-0 cu penultima clasata, Otelul Galati, iar CFR Cluj a fost invinsa cu 2-1 de FC Brasov. Gazdele au deschis scorul inca din minutul 6, cand Chanturia a transformat un penalty. Constantinescu a egalat chiar inainte de pauza, tot dintr-o lovitura de la 11 metri si tot el a dat lovitura pentru brasoveni in minutul 82 cu un sut de la 20 de metri. Infrangerea nu este singura problema a CFR-ului: antrenorul Vasile Miriuta spune ca jucatorii sai se gandesc sa nu mearga etapa viitoare la Botosani daca nu isi primesc o parte din salariile restante in urmatoarele zile.

CFR Cluj ramane pe locul al doilea, la 5 puncte de Steaua in timp ce Petrolul este pe 3, cu un punct mai putin.