Steaua a invins cu 3-0 CFR Cluj in derby-ul etapei a 5-a

Steaua s-a distrat cu CFR Cluj in etapa a 5-a a Ligii Intai, scor 3-0. Partida s-a jucat in Ghencea fiindca pe Arena Nationala se reface gazonul, iar pentru campioana au marcat Piovaccari in minutul 12, Adi Popa in minutul 34 si Cristi Tanase in minutul 60. ‘Ros-albastrii’ nu au avut nicio problema cu un adversar slab, la care Pertre Grigoras a stat in premiera pe banca tehnica.

Lidera campionatului a devenit Astra Giurgiu, care a invins-o cu 3-1 la Targu Jiu pe Pandurii. Eric a deschis scorul in minutul 6 pentru olteni, si oaspetii au revenit prin ‘dubla’ lui Ivanovski si golul lui Junior Morais spre final. In fine, Petrolul a remizat, 1-1 la Ploiesti cu Ceahlaul, golurile fiind marcate de Hamza la prahoveni si Golubovici pentru moldoveni. Younes Hamza a inscris cu capul, desi cateva zile a avut ochiul umflat dupa o bataie pe plaja cu bodyguarzii primarului Constantei. Duminica se va juca un singur meci in etapa a 5-a: Viitorul Constanta – Gaz Metan, de la ora 18:00.