Steaua a invins Concordia Chiajna cu 1-0

Steaua a debutat cu o victorie la limita in actuala editie de campionat, un 1-0 obtinut greu in fata Concordiei Chiajna – fosta echipa a lui Laurentiu Reghecampf. Golul a fost inscris de Raul Rusescu in minutul 50, dintr-o pozitie la limita off-side-ului. Marcatorul a intrat abia dupa pauza, titularul fiind Florin Costea, a carui evolutie a fost criticata la final de conducatorul echipei. Ambele formatii au terminat in 10, stelistul Latovlevici si Cretu de la ilfoveni vazand al 2-lea cartonas galben in prelungiri. In tribune au fost in jur de 15.000 spectatori, care s-au distrat mai mult cand aspersoarele din gazonul din Ghencea au pornit accidental, stropind jucatorii si oprind meciul cateva momente.

Viitorul Constanta a debutat cu o remiza in Liga Intai: 2-2 acasa cu FC Brasov. Oaspetii au deschis scorul din minutul 2 prin Buga, echipa lui Gica Hagi a egalat in minutul 32 dupa reusita Rusu, apoi brasoveni si-au mai trecut in cont un gol prin acelasi Mugurel Buga dupa pauza iar scorul final a fost stabilit in minutul 74, cand Cristian Cristea a punctat cu un lob din afara careului.