Spania s-a calificat in semifinalele Euro 2012

Spania si-a respectat blazonul de campioana mondiala si europeana si s-a calificat in semifinalele Euro 2012 dupa o victorie cu 2-0 in fata unei alte mari forte a fotbalului – Franta. ‘Eroul’ meciului de la Donetk a fost Xabi Alonso, care a marcat prima oara in minutul 19 reluand cu capul o centrare perfecta de pe stanga si a semnat apoi ‘dubla’ transformand in minutul 90 un penalty obtinut de Pedro. Francezii au avut pe teren toate vedetele: Malouda, Nasri, Ribery sau Benzema, insa n-au putut trece de ‘barajul defensiv’ iberic, cu Arbeloa, Pique, Sergio Ramos si Jordy Alba, plus portarul Iker Casillas, din nou perfect. In semifinale, Spania va juca tot la Donetk, miercuri, impotriva vecinei Portugalia, condusa de marele Cristiano Ronaldo aflat in forma maxima. Duminica, in ultimul sfert de finala, la Kiev, Anglia infrunta Italia.