Spania deschide două centre temporare pentru circa 1.800 de copii migranți neînsoțiți din Ceuta | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Spania deschide două centre temporare pentru emigranții din Ceuta. Aici vor fi primiți circa 1.800 de copii migranţi neînsoţiţi, pentru a mai atenua criza umanitară în urma valului de migranţi din Maroc. Sunt vizate în special femeile și fetele care, potrivit organizaţiilor nonguvernamentale, sunt extrem de vulnerabile.
Ministerul spaniol al Migraţiilor anunţă că cele două noi centre sunt temporare și vor fi extinse treptat.
Aceste centre ar urma să ofere o soluţie de cazare şi un loc de primire alternative pentru ca migranţii să nu mai petreacă noaptea în stradă sau pe plajă.
Aproximativ 70.000 dintre cei peste 73.000 de migranți care au ajuns la Ceuta s-au întors ulterior în Maroc, potrivit Guvernului spaniol.
Cei care au rămas, copii neînsoţiţi care nu pot să fie expulzaţi, nu au acces la hrană, apă, adăpost, instalaţii sanitare, iar capacităţile de primire în acest orăşel sunt depăşite.
Numeroşi migranţi au petrecut ultimele trei săptămâni dormind în stradă sau pe plajă. Femeile şi fetele sunt extrem de vulnerabile, atrag atenția reprezentanții ONG-urilor. Locuitorii se plâng, la rândul lor, de probleme de securitate şi de igienă.





