Spania a invins Irlanda cu 4-0 si Italia a remizat 1-1 cu Croatia la Euro 2012

Spania si-a onorat statutul de campioana mondiala si continentala si s-a fixat in fruntea clasamentului Grupei C la Euro 2012, dupa ce a invins cu 4-0 Irlanda. In partida jucata la Gdansk, golurile ibericilor au fost marcate de Fernando Torres de doua ori, David Silva si Cesc Fabregas, dupa ce echipa pregatita de Vincente del Bosque a dominat autoritar meciul. Irlandezii, care au pierdut si prima partida cu 1-3 in fata Croatiei, sunt in acest moment prima reprezentativa eliminata de la turneul final, in timp ce pentru calificare se mai bat inca in grupa Italia si Croatia, care tot joi au remizat 1-1. Meciul s-a disputat la Poznan, iar italienii au inscris primii dupa o lovitura libera exectutata de Pirlo in minutul 39. Croatii au egalat la singura lor ocazie mai clara, Matzukici trimitand in poarta o centrare in minutul 72 si bifand a 3-a reusita personala in doua meciuri. Croatia are acum 4 puncte, la fel ca Spania, cu care trebuie sa faca macar un egal in ultima etapa, in timp ce Italia are nevoie de o victorie cu Irlanda pentru a mai spera. Vineri, in Grupa D, Suedia intalneste Anglia la Kiev si Ucraina lupta cu Franta la Donetk.