Sorana Cîrstea, în sferturile turneului Grampians Trophy

Sorana Cîrstea s-a calificat, vineri, în sferturile de finală ale turneului Grampians Trophy (WTA 500) după ce a învins-o pe elveţianca Belinda Bencic, a doua favorită, cu 7-5, 6-2, la Melbourne.

Românca (72 WTA) a obţinut victoria într-o oră şi 22 de minute, la capătul unui meci pe care l-a controlat.

Sorana Cîrstea a încheiat cu 3 aşi şi 2 duble greşeli, iar Belinda Bencic (12 WTA) a avut un as şi 7 duble greşeli.

Românca a fost mai bună la primul serviciu, procentajul la al doilea fiind similar, în timp ce la fructificarea mingilor de break a avut din nou superioritate, notează Agerpres.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 8.770 de dolari şi 100 de puncte WTA.

În sferturi, românca o va înfrunta pe americanca Ann Li (99 WTA), care a trecut de rusoaica Veronika Kudermetova, scor 7-5, 6-3.

Grampians Trophy este dotat cu premii totale de 235.820 dolari.

Simona Halep o întâlnește, vineri, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova în sferturile Gippsland Trophy. Partida va începe după ora 8.00.