Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Toronto

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 Rogers Cup, din Toronto, după ce a învins-o pe sportiva germană Angelique Kerber, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 13, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-4.

Românca a început bine și a câștigat primul set cu 6-3 în doar 35 de minute. În setul al doilea, nemțoaica a condus în permanență –  Simona a reușit să revină de la 2-5 și să egaleze dar a cedat apoi următoarele două game-uri, 7-5 și set decisiv. 2-0 Halep, 3-2 Kerber, din nou revine contănțeanca, 4-3 și în cele din urmă se impune cu 6-4. Meciul a durat aproape două ore și jumătate. Învingătoarea a spus că s-a simțit ca într-o finală și a fost nevoită să încerce totul pentru a câștiga.
Simona Halep va juca diseară pentru calificarea în semifinale cu Agnieszka Radwanska. Poloneza ajunsă pe locul 14 WTA a învins-o aseară pe Alize Cornet, tot în 3 seturi.