Confidenţialitate


Simona Halep revine pe locul al doilea în clasamentul WTA. Topul primelor 10 jucătoare din lume


Simona Halep revine pe locul al doilea în clasamentul WTA. Topul primelor 10 jucătoare din lume

Simona Halep, finalistă la Cincinnati, revine de luni, 24 august, pe locul 2 în clasamentul WTA, cu 6.130 de puncte, conform ierarhiei ce a fost dată publicităţii luni, informează wtatennis.com.

Simona Halep, învinsă la Cincinnati de Serena Williams, scor 6-3, 7-6 (5), a ocupat ultima dată locul 2 WTA la 11 mai. Irina-Camelia Begu se menţine pe locul 28, Monica Niculescu a coborât de pe 37 pe 40, Alexandra Dulgheru a urcat de pe 52 pe 51, iar Andreea Mitu se menţine pe 74.

Primele zece poziţii în clasamentul de simplu WTA:

1. Serena Williams (SUA) 12.721 puncte

2. Simona Halep (România) 6.130

3. Maria Şarapova (Rusia) 6.035

4. Caroline Wozniacki (Danemarca) 4.735

5. Petra Kvitova (Cehia) 4.526

6. Lucie Safarova (Cehia) 3.550

7. Ana Ivanovici (Serbia) 3.500

8. Karolina Pliskova (Cehia) 3.335

9. Garbine Muguruza (Spania) 3.245

10. Carla Suarez Navarro (Spania) 3.190.


Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles