Simona Halep a ratat o nouă șansă de a deveni lideră mondială

După ce ieri la prânz a revenit în meciul cu bulgăroaica Pironkova și a reușit să se impună, Halep a cedat aseară în fața Carolinei Wozniacki. Românca a avut doar două ore și un sfert de pauză între cele doua runde de la Eastbourne, cu 30 de minute mai puțin decât daneza, care a trecut mai lejer de runda precedentă. Simona a câștigat primul set cu 7-5 și a condus cu 3-0 și 4-2 în al doilea dar l-a pierdut în cele din urmă cu 6-4 iar în decisiv s-a prăbușit, 6-1 pentru Wozniacki.
Tot în sferturi a fost învinsă și lidera clasamenului WTA, Angelique Kerber, de către Johanna Konta. Simona Halep ar fi devansat-o pe jucătoarea germană dacă ar fi ajuns în finala de la Eastbourne. De luni începe turneul de Grand Slam de la Wimbledon.