Simona Halep a fost învinsă de Serena Williams

A 17-a întâlnire dintre Simona Halep și Serena Williams a fost câștigată de actualul numărul 16 WTA, în trei seturi cu scorul de 1-6, 6-4, 4-6.

Simona Halep a câștigat primul game al meciului, pe serviciul Serenei. Apoi, fosta nr 1 mondial a câștigat pe rând, cu ușurință, în 20 de minute, toate cele 6 game-uri care au urmat.

Așadar, primul set a fost câștigat de Serena Williams cu scorul de 1-6.

În setul al doilea, Simona și-a revenit, a jucat mult mai bine și a câștigat cu 6 -4.

În setul al treilea, jocul a fost echilibrat, dar câștigat, până la urmă de Serena, cu 4-6.

Altfel, Williams se poate lăuda cu nu mai puțin de 16 victorii adunate împotriva ocupantelor locului 1 în lume.

Singura care o depășește la acest capitol este Martina Navratilova (18).

Serena Williams a învins nu mai puțin de 7 jucătoare care s-au aflat de-a lungul timpului în fotoliul de lider WTA. Martina Hingis (5), Victoria Azarenka (4), Jennifer Capriati (2), Justine Henin (2), Venus Williams (1), Lindsay Davenport (1) și Caroline Wozniacki (1) sunt ”victimele” din cariera Serenei.

De partea cealaltă, Simona Halep are un singur succes în fața unei ocupante a numărului 1 mondial. Culmea e că victoria, una dintre cele mai importante ale carierei, a venit chiar în fața Serenei Williams. La Singapore, în 2014, în faza grupelor, ”Simo” se impunea cu un categoric 6-0, 6-2. În finala competiției, Serena și-a luat revanșa (6-3, 6-0).