Seara perfecta pentru fotbalul romanesc: Petrolul, Astra si Pandurii in playoff-ul Europa League

Seara perfecta pentru fotbalul romanesc in Europa League: toate cele trei echipe – Petrolul, Pandurii si Astra s-au calificat in playoff in meciuri cu finaluri dramatice.

Cea mai spectaculoasa a fost victoria ploiestenilor in Olanda impotriva lui Vitesse Arnhem, cu care remizasera acasa, 1-1. Pentru formatia lui Cosmin Contra a deschis scorul francezul Damien Boudjemaa, care a fost cel mai bun de pe teren. Olandezii au egalat in minutul 72 prin Van der Heijden, iar cand meciul se indrepta spre prelungiri, in ultimul minut al timpului suplimentar, Gicu Grozav a executat perfect o lovitura libera de la marginea careului langa bara din dreapta, consfintind calificarea. Sa mai spunem ca Petrolul a jucat din minutul 80 fara fundasul haitian Sony Alcenat, care a primit al 2-lea galben.

Tot cu 2-1 si tot in deplasare a invins-o si Pandurii pe Hapoel Tel-Aviv, cu care facuse tot egal, 1-1 in tur. Israelienii au deschis scorul inca din minutul 21 din penalty, dar Eric a restabilit echilibrul inaintea pauzei. Antrenorul oltenilor – Cristi Pustai a fost inspirat si l-a trimis pe teren in partea a 2-a pe Ciucur, care a punctat apoi pentru victorie.

In fine, Astra Giurgiu, care a avut cel mai accesibil adversar – Trencin din Slovacia, nu a fortat acum, la adapostul victoriei cu 3-1 din tur. S-a terminat insa 2-2, toate golurile fiind marcate in ultimele 10 minute. Oaspetii au inscris in minutul 83, Ivanovski a egalat in minutul 86, apoi slovacii au punctat iar in minutul 88, iar Tembo a inchis tabela in ultima faza a timpului regulamentar.

Tragerea la sorti in care Petrolul, Pandurii si Astra isi vor afla adversarii din playoff-ul Europa League va avea loc vineri dupa pranz, iar inainte Steaua va sti cu cine va juca in aceiasi faza a Ligii Campionilor.

Sa mai spunem ca tot joi, fostul stelist Raul Rusescu a marcat de doua ori pentru FC Sevilla in victoria cu 6-1 in fata muntenegrenilor de la Mladost Podgorica. Deasemenea, Banel Nicolita a inscris si el dupa multa veme pentru St.Etienne, care a eliminat-o lejer pe Milsami Orhei din Moldova – echipa antrenata de Stefan Stoica.