Confidenţialitate


Scumpiri așteptate la crema tartinabilă de ciocolată, după ce producția de alune din Turcia s-a micșorat în acest an | AUDIO


Scumpiri așteptate la crema tartinabilă de ciocolată, după ce producția de alune din Turcia s-a micșorat în acest an | AUDIO

Celebra cremă de ciocolată tartinabilă cu alune ar putea fi din ce în ce mai mai scumpă. Motivul: problemele în aprovizionarea cu alune la nivel global. În Turcia, prețurile au crescut cu 30 la sută la produsul de bază, fiind unul din principalii producători de alune la nivel mondial.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Fluctuațiile de preț din Turcia pentru alune au început din aprilie – când țara a înregistrat cel mai grav îngheț de primăvară din ultimul deceniu, notează Bloomberg.

Chiar dacă unele livrări sunt disponibile de la mici producători precum Italia, Statele Unite şi Chile, „acesta nu vor fi suficiente pentru a acoperi poziţia dominantă a Turciei”, spun reprezentanții companiilor care produc bomboane de ciocolată și crema tartinabilă cu alune.

Unii fermieri turci care cultivă alune la altitudini mari au pierdut între 50% şi 100% din recolta lor, notează jurnaliștii de la Bloomberg.

Probleme și pentru alte produse, precum uleiul de măsline, cafeaua sau grâul, privind aprovizionarea la nivel global din cauza condițiilor meteo din ultimele luni.

Sursa foto: Shutterstock


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…