Confidenţialitate


Rata natalităţii în China a ajuns la cel mai scăzut nivel din ultimii 70 de ani


Rata natalităţii în China a ajuns la cel mai scăzut nivel din ultimii 70 de ani

Rata natalităţii în China a ajuns anul trecut la cel mai scăzut nivel în ultimii 70 de ani.

Autorităţile se gândesc să nu mai limiteze numărul de naşteri, având în vedere că restricţiilor impuse de guvernul de la Beijing li se adaugă şi creşterea ratei divorţurilor.

China a renunţat în urmă cu cinci ani la politica “un singur copil”, menită să ţină în frâu creşterea populaţiei.

Acum, chinezii au voie să aibă doi copii. Cu toate acestea, liberalizarea politicii demografice nu a avut efectul scontat. Dimpotrivă.

Numărul bebelușilor născuți în 2019 a scăzut cu aproximativ 580 de mii, ajungând la cel mai scăzut nivel din ultimii 70 de ani, de la înfiinţarea Republicii: 14,65 milioane.

Multe cupluri tinere din China ezită să aibă copii pentru că nu își permit să plătească pentru sănătatea și educația acestora, pe lângă costurile cu locuirea.

Între timp, îmbătrânirea populaţiei se face simţită în cea mai populată ţară din lume, fiind o presiune în plus pentru statul chinez care garantează plata serviciilor de sănătate şi a pensiilor.


Ultimele stiri
Olt: Explozia din apartamentul din Caracal, cauzată de o acumulare de gaze de la aragaz

Brigada Rutieră: Restricţii de circulaţie în Capitală cu ocazia procesiunii de Floriile catolice

Procesiune romano-catolică de Florii – duminică, în centrul Bucureştiului | AUDIO

Hidrologii au emis o avertizare de cod galben de inundații, valabilă pentru râuri din 16 județe | Ilfov,…

Autoritățile din Râmnicu Vâlcea au majorat taxele pentru concesionarea locurilor de veci și întreținerea cimitirelor

Primarul orașului Nădlac propune comasarea cu două comune, dar edilii din Șeitin și Peregu Mare sunt reticenți

Vâlcea: Drumul spre stațiunea Vârful lui Roman a fost închis, din cauza ninsorilor abundente | VIDEO

Rebelii Houthi din Yemen s-au alăturat războiului din Orientul Mijlociu | 12 soldați americani răniți după un atac…

Ora Pământului/ Iluminatul la Palatul Parlamentului oprit sâmbătă seară

Ninge în zona de nord a a județului Gorj, unde statul de zăpadă a ajuns la 35 de…