Sahtior Dontesk paraseste Europa League

Formatia lui Cosmin Moti, Ludogorets Razgrad, a dus pana la capat surpriza rundei – a eliminat-o pe Lazio Roma.

Dupa ce au castigat in Italia prima mansa cu 1-0, bulgarii au fost condusi aseara pe teren prorpiu cu 2-0 si 3-2 insa au reusit sa scoata egalul, 3-3. Moti si Radu Stefan au fost integralisti.

Alexandru Bourceanu nu a mai fost titular la Trabzonspor dar a intrat in repriza a doua a meciului cu Juventus Torino, pierdut de turci la fel ca in tur cu 0-2.

Cel mai spectaculos duel a fost Eintracht Frankfurt – FC Porto, 3-3 aseara, 2-2 in tur.

Fara Vlad Chiriches, in continuare accidentat, Tottenham a revenit in fata lui Dnepr, care castigase prima mansa cu 1-0 si a deschis scorul la Londra. Ucrainenii au ramas in 10 din minutul 63 si englezii s-au impus cu 3-1.

In alte meciuri interesante, Napoli a trecut tot cu 3-1 de Swansea iar Red Bull Salzburg a invins-o dinnou pe Ajax, 3-1, scor general 6-1.

S-au mai calificat in optimile Europa League Betis Sevilla, FC Basel, FC Sevilla, AZ Alkmaar, Benfica Lisabona, Fiorentina, Anji Mahachkala, Olympique Lyon si Valencia.