S-au jucat derby-urile optimilor de finală ale Ligii Campionilor

FC Barcelona a învins-o cu 2-0 pe Arsenal, la Londra iar Juventus și Bayern Munchen au remizat 2-2.
În Anglia, Barcelona a avut ca de obicei o posesie zdrobitoare dar a deschis scorul în cele din urmă pe contra atac, în minutul 71 prin Messi. Tot starul argentinian a obținut și transformat apoi un penalty în minutul 83 iar între timp Suarez a nimerit bara.
La Torino, Bayern a dominat prima repriză și Muller a marcat înainte de pauză. La 10 minute de la reluare Robben a dublat avantajul bavarezilor care au cedat apoi inițiativa iar Juventus a reușit să revină prin Dybala și Sturaro.
Diseară sunt programate ultimele două meciuri ale rundei: Dinamo Kiew – Manchester City și PSV Eindhoven – Atletico Madrid.