Confidenţialitate


Rusia ar urma să lase navele ucrainene cu cereale să plece din Odesa, port blocat de la începutul invaziei | AUDIO


Rusia ar urma să lase navele ucrainene cu cereale să plece din Odesa, port blocat de la începutul invaziei | AUDIO

Moscova are în plan să lase navale ucrainene cu cereale să părăsească portul Odesa: este o convenție între Ankara, Moscova și Kiev, notează presa internațională.

Rusia ar fi stabilit cu Turcia şi Ucraina o schemă pentru a lăsa navele care transportă cereale să plece din Odesa, port care este supus unei blocade de la începutul războiului.

Forţele militare turce vor prelua operaţiunile de deminare şi de asemenea vor escorta navele până în apele teritoriale neutre, notează agenția de presă DPA.

Apoi, navele de război ruse vor escorta navele ce transportă cereale spre strâmtoarea Bosfor.

Decizia vine în contextul în care preţurile la produse alimentare au crescut puternic de la începutul conflictului militar, care a dus la turbulenţe majore pe pieţele mondiale.

Ucraina este unul dintre cei mai mari exportatori mondiali de cereale, iar lipsa livrărilor sale a lovit puternic ţările din Africa.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Foto: Shutterstock


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”