Romania – Turcia 0-2

Dupa un debut in forta si o mare ocazie a lui Tanase, al carui sut a fost scos de pe linia portii, tricolorii au cedat repede initiativa iar Burak Yilmaz a deschis scorul in minutul 22.

Adi Popa a nimerit bara dupa pauza iar Goian a ratat cu o lovitura de cap din apropierea portii in prelungiri pentru ca in ultima faza a meciului Erdinc sa marcheze al doilea gol al oaspetilor.

Tot marti, Olanda a trecut cu 2-0 de Andorra si este deja calificata la turneul final iar Ungaria a invins Estonia cu 5 la 1 si a revenit pe locul al doilea.

Romania este acum a 4-a in grupa D, la egalitate cu Turcia, dar cu golaveraj inferior si la un punct in urma maghiarilor.

Pentru a merge la baraj, tricolorii trebuie sa castige ultimele doua partide, luna viitoare, in deplasare cu Andorra si acasa cu Estonia, in timp ce rivalele sa nu faca maximum de puncte.

Ungaria mai are in deplasare cu Olanda si acasa cu Andorra iar Turcia va juca in Estonia si la Istanbul cu Olanda.