Romania, pe locul 27 in clasamentul final al Jocurilor Olimpice

Sportivul de 28 de ani a terminat pe locul 26, fiind cronometrat cu timpul de doua ore, 16 minute si 28 de secunde.

Cea mai lunga proba a atletismului a fost cistigata de ugandezul Stephen Kiprotich, care a cucerit prima medalie de aur a tarii sale la Olimpiada de la Londra. Podiumul a fost completat de kenyenii Abel Kirui si Wilson Kipsang Kiprotich.

Romania si-a incheiat parcursul de la Jocurile Olimpice pe locul 27 in clasamentul pe natiuni, cu un total de noua medalii – doua de aur, cinci de argint si doua de bronz.

Delegatia Romaniei a fost depasita in ultimul moment de Croatia, care a urcat pe pozitia a 26-a gratie medaliei de aur cucerite de nationala de polo, invingatoare 8 la 6 in finala cu Italia. Statele Unite ale Americii au avut suprematia in editia de la Londra, cu un total de 104 medalii, dintre care 46 de aur. Americanii au fost urmati in clasamentul final de China si Marea Britanie.