Confidenţialitate


România în Direct: Inflație de peste 10%, guvernul dă un pachet de ajutor. Credeți că măsurile guvernului răspund inflației? | VIDEO


România în Direct: Inflație de peste 10%, guvernul dă un pachet de ajutor. Credeți că măsurile guvernului răspund inflației? | VIDEO

Inflația a depășit 10% în luna aprilie, cea mai mare rată de mai bine de un deceniu. Cele mai mari scumpiri sunt la alimente și la energie. Este puțin probabil ca spirala inflaționistă să scadă în lunile următoare. 

În același timp, guvernul a anunțat un pachet de ajutor economic care include bani de la stat pentru compensarea prețurilor din construcții, ajutoare pentru agricultură, mărirea salariului minim în alimentație, dar și diminuarea accizei la motorină. Sunt incluse, pe de altă parte, și măsuri sociale. Opoziția spune, însă că pachetul nu este de natură să rezolve situația.

La România în Direct vine profesorul de economie Cristian Păun.

Credeți că măsurile guvernului răspund inflației? Ce măsură așteptați ca să potolească prețurile?

Foto: INQUAM Photos /Octav Ganea


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”