Romania a pierdut cu 1-4 amicalul cu Polonia

Nationala de fotbal a Romaniei a pierdut cu 1-4 amicalul cu Polonia jucat in Spania. Fiindca intalnirea nu a fost trecuta de FIFA in calendarul oficial selectionerul Victor Piturca nu a folosit cel mai bun 11 posibil, trimitand in teren doar fotbalisti tineri, iar adversarii au aliniat si ei o echipa numai cu jucatori din campionatul intern. Toate golurile s-au marcat in prima repriza, din minutul 14, cand polonezii au deschis scorul, pana in minutul 41, cand Gicu Grozav a inscris pentru onoarea ‘tricolorilor’, dupa o pasa gresita a portarului advers.

Practic, Romania a intrat pe teren cu portarul Silviu Lung Jr, fundasii Matel, Gaman, Grigore si Alex Vlad, Neagu si Nistor la inchidere, iar Chitu, Stanciu si Grozav l-au sprijinit pe Alexa ca varf. Pe parcurs au mai fost folositi 8 fotbalisti, ca Maxim, Radut, Luchin, Balgradean sau Alibec. ‘Tricolorii’ vor mai juca miercuri, tot la Malaga, un alt amical cu Australia, la care a convocat insa 8 ‘stranieri’.