Romania a invins Ungaria la CM de handbal feminin

In sala din Novi Sad, incurajate de peste 2000 de fani, jucatoarele maghiare au inceput mai bine si au condus cu 4-1, 10-8 la pauza. Ungaira s-a desprins dinnou la 3 goluri in debutul reprizei secunde. Romania a trecut pentru prima oara in avantaj abia in minutul 47 si a reusit sa se desprinda decisiv cu 3 minute inainte de final.

Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare din echipa pregatita de Gheorghe Tadici, cu 5 goluri iar portarita Paula Ungureanu a fost desemnata de organizatori jucatoarea meciului.

Romania si-a asigurat calificarea in optimile de finala dar va mai juca astazi cu Cehia pentru o clasare mai buna si implicit o adversara mai facila in prima runda eliminatorie a Mondialelor.