Romania a invins Danemarca in Cupa Davis

Romania a invins Danemarca in Cupa Davis, 3-0 in meciul care se joaca la Cluj. Victoria a fost adusa in intalnirea de dublu de ieri, in care Florin Mergea si Horia Tecau au dispus in 3 seturi, 7-6, 6-2, 6-4, de perechea Frederik Nielsen / Tomas Kroman.

Romanii castigasera si primele meciuri de simplu: Marius Copil a dispus de Frederik Nielsen si Adrian Ungur de Martin Pedersen.

Tenismanii ‘tricolori’ vor juca acum in barajul de promovare in Grupa Mondiala a Cupei Davis cu Olanda, la primavara, pe teren propriu.

Tot sambata s-a stabilit si un record in Cupa Davis: cel mai lung meci de dublu din istoria acestei competitii. Cehii Tomas Berdych si Lukas Rosol i-au invins pe elvetienii Stanislas Wawrinka si Marco Chiudinelli in 7 ore si un minut de joc. Scorul a fost 6-4, 5-7, 6-4, 6-7 si 24-22 in al 5-lea set, cel decisiv. Cehii au luat astfel conducerea cu 2-1, iar meciul se va decide duminica dupa ultimele doua intalniri de simplu. Precizam ca pentru elvetieni nu joaca Roger Federer.