Romania a invins Australia cu 3-2 in amicalul din Spania

Echipa nationala a castigat al 2-lea amical din Spania: 3-2 in fata Australiei, ultimul test inaintea primelor doua meciuri oficiale, ‘dubla’ cu Ungaria si Olanda de luna viitoare, in preliminariile Cupei Mondiale. In partida de la Marbella, ‘tricolorii’ au deschis scorul prin Cristi Tanase in minutul 35 dupa un sut al lui Torje respins in fata de portar. Australienii au intors scorul inscriind prima data inaintea pauzei dintr-un penalty pe care l-a transformat Wilkshire dupa un fault in careu al lui Rat si apoi la in minutul 54 prin Cornthwaite. Tabela a fost inchisa spre final, mai intai in minutul 81 cand Bogdan Stancu a trimis in plasa dupa ce ratase mai multe ocazii mari, si in minutul 83 cand Gabi Torje a executat perfect o lovitura libera. Amintim, in primul amical din Spania jucat in weekend-ul trecut contra Poloniei cu echipa de rezerve, Romania a pierdut cu 1-4. Tot miercuri, Ungaria a remizat 1-1 cu Belarus, scor cu care s-a incheiat si amicalul Olandei cu Italia. Romania infrunta reprezentativa maghiara pe 22 martie, apoi pe 26 va lupta cu Olanda, tot in deplasare.