Ripensia Timisoara, prima surpiza a saisprezecimilor Cupei Romaniei

Ripensia, prima echipa profesionista de fotbal din Romania, castigatoare a 4 titluri in perioada interbelica si desfiintata de comunisti, a renascut anul trecut si acum evolueaza in liga a 5-a, lotul fiind format din amatori.

Ieri a mai fost eliminata o echipa din Liga Intai: Sageata Navodari, invinsa cu 2-0 de Chindia Targoviste.

Dinamo a trecut cu 4-0 de Sanatatea Cluj la primul meci al noului antrenor Flavius Stoican. Cu acest prilej a revenit pe teren dupa 6 luni de absenta capitanul Catalin Munteanu. Daniculescu a fost titular si a marcat un gol. Debutantul Zougula a deschis scorul abia in minutul 41, spre nemultumirea spectatorilor din Stefan cel Mare, dar imediat dupa pauza a reusit dubla. Ultimul marcator a fost Rotariu. De mentionat ca Balgradean si Tucudean s-au accidentat la incalzire si au fost inlocuiti, atacantul de ivorianul Kevin Zougoula.

S-au mai calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei FC Vaslui, ACS Poli Timisoara, Viitorul si Corona Brasov.