Rezultate din etapa a 30-a a Ligii Intai

Otelul Galati a urcat doua pozitii, pina pe locul 6, dupa ce a cistigat 2-1 pe teren propriu in fata Pandurilor Targu Jiu.

Echipa lui Dorinel Munteanu a fost condusa acasa, dupa ce gorjenii au deschis scorul in primul sfert de ora, prin Maxim. Brazilianul Didi a rezolvat insa victoria Otelului, reusind dubla pina la pauza, cu cele doua goluri marcate intr-un interval de trei minute.

Derbyul Ploiestiului s-a incheiat cu victoria 3-1 obtinuta de Petrolul la vizita Astrei.

Hamza, autor al unei duble, si Osiako au fost marcatorii invingatorilor in timp ce reusita oaspetilor i-a apartinut lui Fatai.

Astra a fost depasita in clasament de Ceahlaul Piatra Neamt, care este ca si salvata de la retrogradare dupa ce a invins ultima clasata CS Mioveni cu 2 la 0.