Real Madrid și Manchester City – primele două semifinaliste ale Ligii Campionilor

Real Madrid a avut o seară perfectă pe “Santiago Bernabeu”, în returul sferturilor Champions League. După ce pierduseră prima manșă în Germania cu 2-0 în fața lui VfL Wolfsburg, „galacticii” au câștigat acasă cu 3-0 după un hattrick spectaculos al lui Cristiano Ronaldo. Portughezul a marcat în minutele 16, 17 și 77 – ultima reușită din lovitură liberă și a devenit primul fotbalist care marchează de 15 ori în două ediții consecutive ale Ligii Campionilor.

În Anglia, Manchester City a învins-o cu 1-0 pe Paris Saint-Germain, cu care remizase în Franța 2-2. Golul a fost marcat de De Bruyne în minutul 77, după ce coechipierul sau, Kun Aguero a ratat un penalti în minutul 30.

Miercuri seară se vor decide celelalte două semifinaliste. Atletico Madrid o întâlnește pe FC Barcelona, care s-a impus în tur cu 2-1 și Benfica Lisabona se luptă cu Bayern Munchen, câștigatoare cu 1-0 în prima confruntare.