Real Madrid și FC Barcelona, remize în etapa a 5-a din La Liga

Real Madrid și FC Barcelona au înregistrat remize cu același scor, 1-1, în meciurile cu Villarreal respectiv Atletico Madrid.
Real Madrid a fost condusă pe teren propriu de următoarea adversară a Stelei din grupele Europa League. Bruno a transformat un penalty pentru Villarreal în finalul primei reprize.  Imediat după pauză, Sergio Ramos și-a luat revanșa pentru lovitura de la 11 metri pe care a provocat-o și a egalat.
FC Barcelona a făcut deasemenea 1-1 și tot acasă cu Atletico Madrid. Rakitic a deschis scorul în minutul 41 iar Correa a marcat pentru oaspeți în minutul 60, imediat după ce Messi a ieșit de pe teren accidentat. Argentinianul a fost diagnosticat cu ruptură musculară și va fi indisponibil aproximativ 3 săptămâni.
În clasament Real Madrid este lideră, cu 13 puncte, urmată de FC Sevilla cu 11 iar Barcelona este a 3-a, cu 10 puncte.