Real Madrid – FC Barcelona 3-4

Catalanii au deschis repede scorul pe Santiago Bernabeu prin Anders Iniesta. Benzema a egalat in minutul 20 si dupa numai 4 minute a reusit dubla iar madrilenii au trecut la conducerea jocului. Messi a egalat insa chiar inainte de pauza.

Repriza secunda a fost marcata de decizii de arbitraj: Cristiano Ronaldo a facut 3-2 dintr-un penalty dictat eronat dupa un fault la marginea careului. Neymar a obtinut apoi si el o lovitura de la 11 metri dar si eliminarea lui Sergio Ramos in minutul 64. Messi a egalat de la punctul cu var. Si tot starul argentinian a semnat victoria, dinnou penalty, scos de Iniesta, in minutul 84.

4-3 si FC Barcelona se apropie la un singur punct de Real Madrid, care imparte acum primul loc cu Atletico Madrid. Sa mai spunem ca Messi a devenit prin cele 3 goluri de aseara cel mai bun marcator din istoria El Clasico, cu 21 de reusite.