Real Madrid este în semifinalele Ligii Campionilor după un final cu scandal pe Bernabeu

Deținătoarea trofeului Champions League, Real Madrid s-a calificat din nou în penultima fază, după un final de meci controversat contra lui Juventus Torino.

După ce au pierdut acasă cu 3-0, italienii au întors rezultatul pe “Santiago Bernabeu”, prin “dubla” lui Madzukic în minutele 2 și 37, și golul lui Matuidi din minutul 61, la o fază în care portarul Navas a scăpat mingea din mâini.

În ultimul minut al prelungirilor, Real a primit însă un penalty la un fault în careu asupra lui Lucas Vasquez, iar portarul lui Juve – Gianluigi Buffon a fost eliminat pentru proteste.

S-a făcut o schimbare și a intrat în poartă Szczesny, însă Cristiano Ronaldo a transformat cu siguranță și și-a dus echipa în semifinale.

Mai departe a mers și Bayern Munchen, care a remizat, 0-0 pe teren propriu cu FC Sevilla, pe care o învinsese în Spania cu 2-1.

Și ibericii au terminat în 10, după ce mijlocașul Joaquin Correa a primit cartonaș roșu tot în prelungiri. Bavarezii au ajuns pentru a 6-a oară în ultimele 7 sezoane în semifinalele Champions League.

Pe “Allianz Stadium“, Sevilla nu a reușit să trimită nicio minge pe spațiul porții, în timp ce Bayern a avut 7 șuturi cadrate.

Gruparea din Munchen, care sâmbătă a cucerit titlul în Bundesliga, a câștigat 20 din ultimele 21 de meciuri jucate pe teren propriu în cea mai tare competiție continentală.