Real Madrid a debutat cu victorie în Liga Campionilor

Campioana Europei, Real Madrid a început cu o victorie clară faza grupelor actualei ediţii a competiţiei continentale: 3-0 acasă cu Apoel Nicosia.

În partida jucată în Grupa H, Cristiano Ronaldo a marcat de două ori şi Sergio Ramos a închis tabela cu execuţie din foarfecă. În aceiaşi grupă, Tottenham Hotspur a trecut de Borussia Dortmund cu 3-1,
guluri Son şi Kane de două ori pentru englezi şi Iarmolenko pentru nemţi. În minutul 92, de la Tottenham a fost eliminat Vertonghen.

În Grupa E, FC Liverpool şi FC Sevilla au remizat: 2-2, după ce Firmino şi Salah au punctat pentru “cormorani” şi Ben Yedder şi Correa pentru spanioli. În minutul 42, Firmino a ratat un penalty, iar în prelungiri de la Liverpool a primit cartonaş roşu Gomez. Maribor a terminat tot la egalitate, 1-1 cu Spartak Moscova.

În Grupa F, Feyenoord a fost surclasată acasă cu 0-4 de Manchester City, pentru care au înscris Stones o dublă, Aguero şi Gabriel Jesus. Şahtior Doneţk a trecut de Napoli cu 2-1.

În Grupa G, FC Porto a cedat cu 1-3 cu Beşiktaş, iar Leipzig şi AS Monaco au făcut egal: 1-1.