Rapid – Steaua 1-1 in derby-ul etapei din Liga 1

Rapid si Steaua au remizat 1-1 in Giulesti, in derby-ul etapei a 27-a, dupa un meci cu scantei si la propriu si la figurat. Pentru gazde a marcat Herea din lovitura libera in minutul 9, iar ‘ros-albastrii’ au egalat in minutul 81 dintr-un sut al lui Bourceanu deviat de un adversar. Partida a inceput cu o intarziere de 5 minute fiindca galeria rapidista a aruncat torte si fumigene, pentru care clubul va fi probabil sanctionat. Mai grav a fost in minutul 93, cand intalnirea s-a intrerupt 5 minute, la o faza in care Chiriches a fost lovit in cap cu un obiect dur iar managerul stelist Mihai Stoica s-a ferit la timp de un scaun si o sticla, aruncate din tribune. Arbitrul Sebastian Coltescu a trimis echipele si oficialii pe tunel unde au calmat situatia si au decis apoi reluarea partidei. Amintim, tot in Giulesti, in 2008, centralul Alexandru Deaconu a oprit definitiv jocul pentru o bricheta care l-a lovit in cap. Antrenorul rapidist Marian Rada il lauda pe stelistul Bourceanu care a insistat ca meciul sa se reia.

Si tehnicianul Stelei – Laurentiu Reghecampf a avut un discurs calm la final si chiar a laudat atmosfera din tribune pana la incidentele din final, atacandu-i subtil si pe oficialii care au intaratat fanii inaintea meciului. Etapa a 27-a se va incheia luni cu doua meciuri: FC Vaslui – Brasov de la ora 19:00 si CSMS Iasi – Viitorul Constanta la 20:30.