Confidenţialitate


Raed Arafat, despre dezastrul de la Crevedia: „Riscuri majore la acest moment nu mai sunt”


Raed Arafat, despre dezastrul de la Crevedia: „Riscuri majore la acest moment nu mai sunt”

„Riscuri majore la acest moment nu mai sunt”, spune, la Europa FM, Raed Arafat – Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență.

Șeful DSU a afirmă că a fost nevoie ca zona să fie supravegheată din cauza unor posibile scurgeri de gaz de la o cisternă rămasă la fața locului după deflagrația de sâmbătă, însă dă asigurări că la acest moment situația este sub control.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

În aceea ce privește transferul pacienților în străinătate, oficialul spune că au  fost încheiate, pentru moment, procedurile de transfer. Cât despre starea pompierilor răniți, Raed Arafat spune că sunt sub tratament, cei care au suprafața corpului afectată mai puțin fiind tratați în București.

„Avem doi răniți la Bruxelles, doi la Milano, unul la Viena, doi la Graz, doi la Berlin, doi la Lubeck și unul în Norvegia. Astăzi nu mai avem planificate transferuri.

Pompierii sunt sub tratament. În țară au rămas cei care nu sunt răniți atât de grav. Cei care au avut probleme mai extinse, chiar dacă viața nu le era pusă în pericol, au fost transferați”, spune Raed Arafat la Europa FM.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

 


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”