Zeci de localnici protestează în fața Salinei Praid. Oamenii acuză SALROM că nu a luat măsuri pentru evitarea inundației și cer demisii | AUDIO

În Harghita, zeci de localnici au protestat în fața Salinei Praid după ce au aflat că s-a inundat și zona turistică. Autoritățile au atras atenția că, în scurtă vreme, salina va fi inundată total. Oamenii acuză Societatea Naţională a Sării S.A, SALROM, compania responsabilă de exploatarea zonei, că nu a luat măsuri pentru a evita dezastrul și cer demisii. De această salină și de turism depinde traiul a zeci de oameni, nu doar angajați ai Salinei Praid, cât și patroni de pensiuni din zonă.
Audio PlayerLocalnicii spun că autoritățile știau de câțiva ani că există infiltrații în salină
Zeci de oameni s-au adunat în fața Salinei Praid după ce au aflat că s-a inundat și zona turistică a salinei, fapt confirmat de primar. Au ieșit în stradă proprietari de pensiuni, de restaurante și alți localnici. Sunt supărați că s-a ajuns în această situație gravă. Susțin că se știa de ani buni că s-au produs infiltrații în salină. Participanții la protest au strigat „Ieșiți afară!” și „Cărați-vă”.
Directorul Salinei Praid, Sebestyén József, a încercat să le explice situația, dar oamenii nu l-au lăsat să vorbească și i-au cerut demisia. În timp ce primarul comunei Praid spune că situația este dramatică și riscă să afecteze grav economia locală, prefectul județului Harghita, Petres Sándor, consideră că turiștii pot fi convinși să vină, în continuare, la Praid.
„A pornit o acțiune a autorităților pentru salvarea Praidului, pentru a influența concetățenii noștri nu să renunțe la sejururi, ci de a veni în zonă. Sunt 1.000 de lucruri, de văzut, de experimentat în zonă chiar dacă mina va fi pe o perioadă inaccesibilă”, spune Petres Sándor.
Problemele la Salina Praid au început din 5 mai: de atunci, nivelul pârâului Corund a crescut foarte mult în urma ploilor. De atunci, Comitetul Local pentru Situații de Urgență Praid a declarat stare de alertă în localitate.
Sursa foto: Shutterstock