Confidenţialitate


Protestul contabililor: Manifestanții au plecat în marș către Ministerul de Finanțe după discuția cu guvernanții. „Fac contabilitate de 30 de ani, dar mă gândesc serios să mă las că nu mai suport” | AUDIO


Protestul contabililor: Manifestanții au plecat în marș către Ministerul de Finanțe după discuția cu guvernanții. „Fac contabilitate de 30 de ani, dar mă gândesc serios să mă las că nu mai suport” | AUDIO

Reprezentanții acestora au avut discuții la Guvern despre nemulțumirile privind e TVA și e-Factura, după ce au protestat în Piața Victoriei, fiind nemulțumiți de modificările legislative prin care Guvernul vrea să introducă noi atribuții prin eFactura și e-TVA.

De la Palatul Victoria, protestatarii au plecat în marș către Ministerul de Finanțe pentru o altă rundă de discuții.

Reprezentanții contabililor spun că modificările pe care Guvernul vrea să le introducă au fost făcute prea repede și fără predictibilitate.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Au înțeles gravitatea și impactul lucrurilor care se întâmplă. Ne-am oferit drept parteneri pentru Guvern în lupta cu evaziunea fiscală punctând faptul că: evaziunea nu este în hârtiile noastre, evaziunea nu este în e-TVA. Evaziunea este acolo unde nu sunt documente”, a spus o femeie.

„Fac contabilitate de 30 de ani, dar mă gândesc serios să mă las că nu mai suport”, a spus o altă femeie.

Contabilii protestează în Piața Victoriei nemulțumiți de modificările legislative prin care Guvernul vrea să le introducă noi atribuții prin eFactura și e-TVA

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Au fost invitați la Guvern luni dimineață, 8 iulie, și la prânz la Ministerul de Finanțe.

Reprezentanții contabililor spun că modificările pe care Guvernul vrea să le introducă au fost făcute prea repede și fără predictibilitate.

Printre altele, vor eliminarea transmiterii facturilor clienților în e-Factura, care reprezintă un atac la viața personală.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: Președintele Sindicatului Unit TAROM, despre „situația fără precedent” a companiei: „Este o lipsă teribilă de piloți și de mecanici” / „Nu este o formă mascată de grevă”| AUDIO


Ultimele stiri
Rusia: Voiau să scoată din țară o bucată de meteorit prezentată drept …ornament de grădină

Turiști în adidași, întorși din drum de către jandarmii montani | VIDEO

Două femei, dintre care una minoră, au fost folosite pentru prostituție. Proxenetul a fost schimbat de cel puțin…

Alunecare de teren la Mina Rovinari, Gorj. Mai multe utilaje au fost acoperite de pământ

Nicușor Dan despre participarea României la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, condus de Trump: “Decizia va fi…

Hunedoara: Tânăr reţinut după ce a furat un telefon folosit la monitorizarea unui agresor

Portughezii își aleg președintele

Actorii se pregătesc de proteste. “Decizia ministerului, ca actorii să stea la serviciu 8 ore pe zi, e…

Târgoviște: O adolescentă dată dispărută după ce a plecat de la un centru de plasament

Japonezii au alegeri parlamentare anticipate. Mersul la vot, o provocare: în anumite regiuni zăpada depășește un metru |…