Primele medalii pentru România la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires

Lotul tricolor a obținut primele medalii, luni, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, relatează Agerpres.

Judoka Adrian Şulcă a cucerit aurul la cat. 81 kg, după ce l-a învins în finală pe cehul Martin Bezdek. În optimi, Şulcă s-a impus în faţa neozeelandezului Rihari Iki, în sferturi a câştigat în faţa australianului Rhys Allan, iar în semifinale a dispus de slovacul Alex Barto.

În concursul feminin de haltere, la cat. 52 kg, Mihaela Cambei s-a clasat pe locul al treilea şi a cucerit bronzul, cu un total de 158 kg. Aurul a fost obţinut de Yesica Yadira Hernandez Vieyra (Mexic), cu 171 kg, iar argintul a revenit unei reprezentante a Columbiei, Yineth Milena Santoya Ortiz, cu 162 kg. Cambei a reuşit 70 kg la smuls, ratând ultima tentativă, la 72 kg, iar la aruncat a avut 88 kg, ratând ultima încercare, la 90 kg.

Echipa olimpică a României este compusă din 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care concurează la 14 discipline sportive.