PREMIERĂ: CSM Volei Alba Blaj s-a calificat în finala Final Four

CSM Volei Alba Blaj s-a calificat, în premieră pentru o echipă din România, în finala Ligii Campionilor la volei feminin, după ce a învins în semifinale formaţia turcă Galatasaray Istanbul cu scorul 3-1

Meciul a avut loc  în Sala Polivalentă din Capitală care găzduieşte turneul Final Four al competiţiei.

Fetele vor juca ÎN FINALĂ duminică la ora 19:00 cu  VakifBank, deţinătoarea trofeului.VakifBank Istanbul a învins, sâmbătă, formaţia italiană Imoco Volley Conegliano cu scorul de 3-2 (25-22, 25-21, 17-25, 15-25, 16-14), în prima semifinală a competiţiei .

CSM Volei Alba Blaj a fost dominată în primul set de Galatasaray, care a condus de la un capăt la altul, echipa ardeleană reuşind să egaleze doar la 2 şi 8. Totuşi, echipa antrenată de Darko Zakoc a încercat să se apropie pe tabela de marcaj şi a cedat la diferenţă minimă, 23-25.

Echipa din Blaj a început în forţă actul secund şi a condus cu un neverosimil 7-1. Galatasaray a mai redus din ecart, 9-6, 11-9, 13-11, dar organizatoarea turneului Final Four a controlat clar a doua jumătate a setului şi s-a impus fără emoţii, cu 25-17 relatează Agerpres

Setul al treilea a fost unul deosebit de echilibrat, în care formaţia din Blaj a fost totuşi la cârmă, dar nu a reuşit să se desprindă decât la mijlocul setului la trei puncte, 15-12. A fost apoi 16-13, după o minge contestată îndelung de antrenorul echipei oaspete, chiar şi după proba video. Galatasaray a reuşit să profite de momentul de confuzie şi a egalat, 18-18, dar apoi CSM Volei Alba Blaj a revenit la conducere, s-a desprins la 22-19 şi a încheiat cu 25-122.

În setul patru, formaţia din Blaj a condus cu 3-1 şi 4-2, Galata a egalat, 4-4, apoi 5-5, dar gazdele au trecut din nou la cârmă, 7-5, 9-6, Blajul s-a desprins la 11-7 şi 14-10, iar de la 14-11 echipa antrenată de sârbul Zakoc a reuşit şase puncte consecutive, ajungând la 20-11. Ardelencele s-au relaxat prematur şi echipa din Istanbul a reuşit să se apropie pe tabelă până la două puncte, 24-22, însă cubaneza Cleger Abel a adus punctul victoriei (25-22), după două ore şi 3 minute.

Ana Yilian Cleger Abel a fost cea mai bună de pe teren, cu 27 puncte, de la Blaj remarcându-se şi Natasa Krsmanovic, cu 10 puncte. Au mai jucat: Adina Salaoru (2 puncte), Tijana Malesevic (5), Petia Barakova (5), Aleksandra Crncevic (8), Melisa Memiş, Selime Ilyasoglu, Lena Moellers, Nneka Onyejekwe (8).

De la Galatasaray s-au evidenţiat Dobriana Rabadjieva, cu 19 puncte, Hristina Ruseva, 12 puncte, şi Sinead Jack, 11 puncte.

Meciul a fost arbitrat de finlandezul Kari Partiainen şi de elveţianul Stephan Grieder.

În finala mică, duminică, de la ora 16,00, se vor înfrunta Galatasaray şi echipa italiană Imoco Volley Conegliano.